wróć do strony głównej


ÓŻANIEC NATCHNIENIEM DLA WSPÓŁCZESNYCH TWÓRCÓW„Całe piękno i siła wiary ukazują się dopiero wówczas, gdy zastosuje się ją do naszej współczesności. I dzieje się to w dobrze praktykowanej modlitwie różańcowej. Ale dzięki tej modlitwie zachodzi również odwrotny proces: nasza codzienność ma okazję "podciągać się" do Bożych tajemnic; życie podnosi się do poziomu wiary wyznawanej ustami” (ks.Wojciech Bartkowicz).


twórca obrazu Andrzej Majewski

Jednym ze współczesnych twórców, dla których inspiracją artystyczną stał się Różaniec święty, jest Andrzej Majewski – malarz i rzeźbiarz mieszkający poza Ojczyzną. Jego twórczość jest jedyną w swoim rodzaju, a obrazy powstałe pod jego ręką, lepiej byłoby nazywać kompozycjami, gdyż są tak unikalne, że drugich takich nie ma na całym świecie. Chociaż podłożem ich są deski, to one jednak nie są ikonami. Artysta bowiem oprócz farb używa jeszcze innych materiałów do tworzenia swoich dzieł.

Sukienki, które wcześniej wykonuje z tkanin, wyszywa i przyozdabia biżuterią. Następnie przymocowywuje je do obrazów, co sprawia, że powstałe wizerunki stają się trójwymiarowe, a blask biżuterii ożywia je. Urok tych dzieł powoduje, że oglądający zaczyna ,,czytać obraz”. W 2018 roku, w 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski, Pan Andrzej wyhaftował dla Matki Bożej Jasnogórskiej piękną sukienkę perłową, którą przyozdobiono Jej czcigodny wizerunek.

I to jest właśnie celem autora - zainteresować oglądającego historią wizerunku, a nade wszystko - zachęcić do przyjaźni z postacią ukazaną na obrazie. Oto kilkanaście kompozycji o tematyce różańcowej, wybranych spośród 713 prac artysty.Wszystko, co twórca chciałby przedstawić i przekazać internautom – znajdziesz na stronie: www.niepokalana.com„Modlitwa różańcowa, to niezaprzeczalnie piękna, i jak widzimy na przykładzie życia wielu świętych, skuteczna droga wzrastania w wierze, we właściwej postawie wobec Boga i bliźnich, a wiec i w pobożności” (o.Marcin Minczyński OSPPE).

wróć do strony głównej